Bár több mint egy hete megszűnt a kijárási korlátozás Budapesten is, továbbra is kötelező a távolságtartás és maszkviselés, a járvány második hulláma pedig Damoklész kardjaként lebeg a fejünk felett.
Vélhetően messze van még – ha egyáltalán eljön – az az időszak, amikor visszatérhetünk a megszokott életünkhöz. Az elmúlt három hónapban az amúgy is sűrű programunk még zsúfoltabbá vált – és mivel a digitális oktatási rend marad a tanév végéig, ez az állapot még velünk lesz június közepéig. Ráadásul a küszöbön álló nyári szünet sem lesz olyan, ahogy azt megszoktuk.
Vagyis továbbra is
egyszerre kell jó szülőnek, pedagógusnak, korrepetitornak, logopédusnak, házastársnak, szüleim gyermekének és jó munkaerőnek lennünk.
Ez pedig, valljuk be: nagyon nem egyszerű, erősen megtépázza az ember idegzetét. Bár már nincs karantén, mégis egyre húsbavágóbban érezzük a karanténfáradtságot a saját bőrünkön.
A Mandiner videóinterjúja Kozma-Vízkeleti Dániellel
„Korábbi élethelyzeteinkre volt egy jól bevált forgatókönyvünk, amit bármilyen helyzetben elő tudtunk venni. Viszont erre az időszakra nincsenek jól működő megoldási stratégiáink, ezek kitalálása pedig rengeteg energiát vesz el” – mondta a Mandiner Polgári Karantén adásában Kozma-Vízkeleti Dániel pszichoterapeuta, klinikai szakpszichológus.
A figyelmünk megosztott: egyszerre kell főznöm, a munkám végeznem, de koncentrálnom kell arra is, hogy a kisebbik gyerekem feltöltötte-e a húsz oktatásra használt felület egyikére a feladatát, a nagyobbik tud-e kapcsolódni az online történelemórára, a középső meg jól meg tudja-e oldani a tollbamondását. Emellett pedig az online térben zajló munkamegbeszélések is sokkal fárasztóbbak, mint a már megszokottak.
A megosztott figyelem és a felfokozott jelenlét pedig rendkívüli módon fárasztó. Mint a pszichoterapeuta hangsúlyozta, attól is merül az energiánk, hogy minden tevékenységünket időzíteni kell, nem ugorhatok el délelőtt a boltba, vagyis
nem működnek azok a szokásaink, amik korábban megkönnyítették az életünket,
így nem csoda, hogy létrejött a karanténfáradtság.
Az a nem jó, ami éppen van
Arra a kérdésre, miszerint mennyire hátráltatja pszichésen a védekezés fenntartását, hogy viszonylag jól megúsztuk a vírust, Kozma-Vízkeleti azt válaszolta, hogy nemcsak nekünk, de a felelős döntéshozóknak sincs forgatókönyve a jelenlegi helyzetre – nem is csoda, hogy a különböző országok különböző megoldási tervekkel állnak elő.